Polskie zwyczaje weselne
Każde polskie Wesele wiąże się z pewnymi tradycjami.
Niektóre będą się różnić między sobą w zależności od regionu Polski, ale większość zwyczajów kultywowana jest w całym kraju.
Błogosławieństwo
Jeszcze przed ceremonią ślubną następuje błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców. Mogą to robić również dziadkowie lub rodzice chrzestni. Jest to chwila wyjątkowa, pełna wzruszenia. Zazwyczaj jest to krótka przemowa rodziców, pokropienie głowy wodą święconą oraz pocałowanie krzyża.
Wykupiny
W jednych regionach Polski są to wykupiny, a w innych po prostu przyjazd Pana Młodego po Pannę Młodą do jej domu. Z reguły Młodzi przygotowują się do ślubu w dwóch różnych miejscach, najczęściej w swoich domach. Zwyczaj wykupin polega na tym, że Pan Młody przyjeżdża do domu narzeczonej, gdzie drzwi otwierają mu zazwyczaj członkowie rodziny ukochanej i zaczynają się targować o Pannę Młodą. Najczęściej wtóruje temu orkiestra lub grajkowie, a „wykupnym” ma być butelka wódki. Kiedy rodzina uzna, że zapłata wystarczy Pan Młody może odebrać wybrankę z domu.
Bramy weselne
Organizowana jest zazwyczaj przez sąsiadów albo znajomych Pary Młodej. Blokują oni przejazd Młodych do kościoła, a w zamian za odblokowanie drogi oczekują zapłaty w postaci alkoholu lub słodyczy. Często Pary Młode muszą również wykonać zadania, które wymyślą im blokujący drogę. Ilość takich bram świadczy o sympatii do Młodej Pary i jest traktowane jako zabawa oraz okazja do złożenia życzeń Nowożeńcom 🙂
Ceremonia ślubna
Jest wiele przesądów związanych z ceremonią ślubną. Młodzi muszą przekroczyć próg kościoła prawą nogą, nie mogą odwracać się za siebie, tata prowadzi Pannę Młodą do ołtarza. Jest nawet zwyczaj mówiący o tym, że kogo ręka będzie na wierzchu, gdy ksiądz przykryje dłonie stułą podczas przysięgi, do tego w małżeństwie zawsze będzie należało ostatnie słowo.
Po wyjściu z kościoła Nowożeńcy są obsypywani kwiatami, monetami lub ryżem (w Hiszpanii sypią nawet kukurydzę, groch, fasolę, czy kaszę!). Takie obsypywanie ma im zapewnić szczęście i dostatek. Obecnie popularne jest również strzelanie konfetti oraz puszczanie baniek mydlanych po ceremonii.
Przywitanie chlebem i solą
Przez próg Sali weselnej Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą, żeby uniknąć jej potknięcia, które wróżyłoby potknięcia i nieszczęścia w ich wspólnym życiu. Młodzi witani są przez rodziców chlebem i solą, później następuje toast za Młodą Parę i symboliczne tłuczenie kieliszków na szczęście.
Toasty i pierwszy taniec
Podczas wesela Goście proszą Młodych o „osłodzenie” wódki pocałunkiem, krzycząc „gorzko, gorzko!” . Po obiedzie przychodzi czas na pierwszy taniec, który jest ważnym elementem. Mówi się, że jeśli Parze Młodej plączą się nogi w pierwszym tańcu to znaczy, że w życiu będą zmierzać w różne strony.
Tort weselny
Pierwsze kawałki tortu kroi wspólnie Para Młoda, co ma im przynieść szczęśliwe i pełne słodyczy życie 🙂
Oczepiny
Dawniej oczepiny wiązały się z obcięciem Pannie Młodej warkocza i ściągnięciem wianka oraz nałożeniem na głowę czepca, który nosiły tylko mężatki. Dziś przybrały one formę zabawy. Panna Młoda rzuca welonem lub bukietem ślubnym za siebie, a panna, która złapie rzucany przedmiot w niedalekiej przyszłości wyjdzie za mąż. Coraz bardziej popularne jest obcinanie wstążek, które Panna Młoda ma przywiązane do bukietu i w ten sposób wybiera się nową Pannę Młodą. Podobnie wybiera się nowego Pana Młodego, który łapie muszkę lub krawat. Nowa Para Młoda tańczy swój pierwszy symboliczny, wspólny taniec.
Jest jeszcze wiele zwyczajów związanych z weselem. W różnych stronach Polski pojawiają się różne przesądy i tradycje. Ważne, aby ten nie przesadzić z ich ilością oraz wybierać takie, które nie zepsują wesela 😉
Źródło: pinterest.com